kan-emen-bocekler

Evlerde dolaşan en sinsi ve en zararlı böcek grubundan biri de kan emen böceklerdir. Yeryüzünde 15 bin çeşidi bulunan kan emen böcek türleri arasında en bilinen, evlerde en sık görülen böcekler; kene, pire, sinek, kakalak ve tahta kurusudur. Bu zararlılar, bir veya birden fazla konukçuya bağlı olarak yaşamaları

sebebiyle “asalak” olarak bilinmektedir. Kanla beslendikleri için de “vampir böcekler” olarak adlandırılmaktadır. Evlerde çoğunlukla yatak odasında, yatak çevresinde yuvalanan bu böcekler; gündüzleri gizlenip gece olunca hareket etmektedir. Bu nedenle çoğu kişi vücutlarındaki ısırık izleriyle birlikte yataktaki böcek dışkısı izleriyle varlıklarını fark eder. Evde kan emici böceklerin varlığı tespit edildiği an müdahaleye başlanmalı ve ilaçlama uygulamaları gözden geçirilmelidir.

Kan Emen Böceklerin Özellikleri

 • Kene: İnsanlardan beslenen, Kırım Kongo Kanamalı hastalığına sebep olarak ölümcül sonuçlar doğuran bir asalak türüdür. Kan emen böcekler arasında en
  kan-emen-bocekler
  kan-emen-bocekler

  tehlikeli olanıdır. Kan emme işlemi esnasında çiftleşme gerçekleşir. Çiftleşme sonrasında erkek, yumurtlama sonrasında ise dişi ölür. Dişi iyice doyuncaya kadar kan emer, yumurta sayısı kan emme seviyesine göre 200-15000 arasında değişir.

 • Pire: Çoğunlukla hayvanların üzerinde yaşayan pireler, hayvana yeterli bakım sağlanmadığında ölüme varan sonuçlara sebep olabilmektedir. İnsanlara genelde hayvanlardan bulaşan ve kaşıntı, kızarıklık, alerji gibi sonuçlara yol açan pireler, tarihte bulaşıcı hastalıkları insanda insana taşıyarak milyonlarca insanın ölümüne sebep olmuştur.
 • Tahta kurusu: Geceleri beslenen, gündüzleri yatak çevresinde gizlenen bu asalak, çoğunlukla otellerde ve toplu kullanılan alanlarda görülür. Bir taneden milyonlara çok kısa sürede çıkabilmektedir. Kan emdikten sonra uygun bir alanda yumurtlar. Kaşıntı, yanma ve cilt tahrişine yol açar.
 • Sinek: Bilinenin aksine yalnızca dişi sivrisinekler ısırır. Tarihte pek çok vakada adı geçen bu zararlı, sıtma gibi tehlikeli hastalıkların taşıyıcısı konumundadır.
 • Kakalak: Hamam böceğinin bir alt türüdür. Tıpkı hamam böceği gibi taşıdığı pislikler nedeniyle çok tehlikeli hastalıklara sebep olur. Uzun süre aç kalabilir. Deri hastalıkları, astım, dizanteri, verem gibi hastalıklara davetiye çıkarır.

NOT: Kan emen böceklerle mücadelede en etkili yöntem doğru zamanda ve doğru tekniklerle yapılan mücadelelerdir. İlaçlama seçenekleri hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bahçelievler Şirinevler Fare İlaçlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir